За Клубовете John & Jane
Начало > За Клубовете John & Jane
Споделяне![]()
![]()
![]()
![]()
Проектът The Long Sixties (2014-2023)* е 9-годишна разработка за учене в клубна общност с допълващо обучение по БЕЛ, наследена от Фондация ЛСЕИ чрез Клубовете John & Jane и техни основатели. Разработката е силно повлияна от последното академично есе на германския философ Макс Шелер, критик на Дарвиновата теория. Съчинението е известно под заглавие „Die Stellung des Menschen im Kosmos“ (1928) и в българския си превод „Мястото на човека в Космоса“ (1991). Според разбирането на учения: природните науки не дават самостоен отговор за същността на човешката дейност, на съзиданието и достиженията, които произлизат от нея и само от нея, като на първо място изброява езика и съвестта, на седмо – изобразителната функция на изкуството, последвано от мита, религията, науката, историчността и социалността. Трети по ред са инструментите, следвани от оръдията, идеите за правда и неправда, държавата и лидерството.
В края на кариерата си като професор в Университета на Кьолн (1919-1928), която съвпада и с края на живота му, Шелер се прощава с отдадеността си към виждането, че Германия е можела да обедини Европа по време на Първата световна война, и предупреждава за издълбаната пропаст от нацизма и марксизма между власт и интелект.
Каузата и моралния ни ментор
Всички негови трудове, сред които са и изследваните от нас, – „Любов и познание“, „Към идеята за човека“, „За вечното в човека“, „Проблеми на една социология на познанието“, „Човек и история“ и последното му академично есе, са забранени посмъртно от нацистката диктатура (1933-1945). Макс Шелер категорично вярва в допълващото и продължаващото образование и е предвестник на науката за обучение през целия живот, което, според нас, и нашия морален ментор, е подчинено на формулировката му за знание заради спасение.
Водени от горното разбиране, в проектната ни програма участват две целеви групи: кандидат-гимназисти и зрелостници. В центъра на основната й дейност стои подготовка по Български език и литература (БЕЛ) в изпитите за високи резултати от НВО/ ДЗИ – БЕЛ, постигнати чрез култивиране на възприятието Етични Линии на Приобщаване (ЕЛП).
ЕЛП, предмет на разработката, изграждат възприятие у ученика, че изпитите са състезание по оценка на полученото знание в учебна среда и по-скоро – са нейно състезание. Към него добавяме и кауза: в изпитите ученикът представя освен себе си, и учителя, класа, випуска, училището и не на последно място – своя род.
Клубовете John & Jane поемат подготовката за явяването по НВО/ ДЗИ – БЕЛ чрез включването на седмокласници и зрелостници в общността ни, които са зачислени към екипи при наши водещи член-експерти. На определен етап от подготовката: в качеството си на клубни членове, седмокласниците и зрелостниците поемат известна част от функцията на експерта и могат самостоятелно да съчетават образователната и клубната си дейност. Съчетаването настъпва по отношение на езика и осъзнаването, отразени в словото, – споделена практика в европейската мрежа Eurydice*. В практиката, клубните членове осъзнават, че литературата е изкуство, а инструментът в нея са думите и има значение как те ще бъдат осъзнато прочетени. В подхода, прилаган засега само в столицата, ще партнират и училища, считано от есента на 2023.
* Проектът апробира и студия „Четене с разбиране на Словото“ за присъждането на квалификационни кредити за учители. Форматът на тази част от програмата е одобрен със Заповед на МОН от 05.07.2023.
Постиженията, свързани с каузата
До този момент тестваните 9 випуска (2014-2023) обхващат общо 369 (8 напуснали) клубни членове, приблизително по 40 на академична година. За целите на статистиката, средногодишният им успех от НВО/ ДЗИ – БЕЛ е преобразуван: той не е слизал под 5.75 за кандидат-гимназистите и под 5.55 – за зрелостниците. Петдесет на сто от клубните членове са без встъпителни годишни вноски, двадесет на сто – са постъпили чрез спонсори.
До 2020 година член-експертите работят доброволно, само с поети дневни разходи. За академичната 2022-2023 най-високият непреобразуван успех (90 точки) по БЕЛ е на наш клубен член в 7.клас с встъпителна годишна вноска (1980.00 лв.), платена от родител.
През учебната 2023-2024 е налице и финансова подкрепа (стипендия и насърчителен грант), обвързана с ранното записване на обща база като предпоставка за получаването й.
Историята на клубовете
Клубове за съвременен английски и театър, роден език и журналистика John & Jane (наричани по-кратко, – Клубовете John & Jane), са референтна формация на Фондация „Институт за систематично обучение през целия живот – ЛСЕИ“. Те предшестват (2009) нейното основаване, вписани са в устава й.
Член-експертите и доброволците ни участват в Консултативния съвет (Академичен и Младежки) при СН (Съвет на настоятелството). Клубовете запазват названието си John & Jane поради известността му от първата им програма Learn English, практикувана вече 14 години. Състои се от образователни радиопиеси по BBC и студиа с глас, където най-често срещаното име на творци и водещи, на автори и герои е Джон или Джейн. Новият проект The Long Sixties заимства от тях форматите с глас. Те следват строго включеното учебно съдържание през ДОИ (държавни образователни изисквания) за изпитните модули по НВО/ ДЗИ – БЕЛ.
Ограниченията – задължителното съдържание
Клубовете John & Jane и Фондация ЛСЕИ отчитат постоянна криза в отношението към задължителното съдържание през ДОИ на всички заинтересовани страни, предвид че разрешаването на промени в него идва по централизиран и нормативен ред: те могат да настъпят в най-ранен срок от 2 години. Затова, ние, приветстваме, но се отнасяме предпазливо към намерението на различните правителства у нас да разрешат промяна в съдържанието на т.н. несменяем формат за изпитните модули.
Въпросът „разрешено-неразрешено“ в проекта е зададен чрез препратки в архива му за дългото влияние на 60-те – как десетилетия след тях то продължава да руши налаганите норми – идеологически, правни, стилови, пазарни и административни. Днес даваме възможност на всички наши клубни членове, сами да разберат дали е трудно или лесно, техните учители да са с ограничения: без право за свободен избор в преподаваното съдържание. В проектната ни програма ограниченията се преодоляват чрез включване в клубна дейност със:
- Съставяне на радиопиеси по задължителните литературни произведения
- Дискусионни ателиета за интерпретиране на идея, формулиране на теза/ есе
- Създаване на документален или художествен киносценарии с разказ от 2 гледни точки
- Тематични колоквиуми по структурата на езика/ стила/ областта
- Пресъздаване на обстановка в редакционна стая за отстраняване на грешки
Финансирането и произходът на средствата, профил на проектната програма
Клубовете John & Jane и Фондация ЛСЕИ (краткото название по регистрация) се финансират от встъпителни годишни вноски, косвени субсидии на Европейския съюз и републиканския бюджет, частни дарения на физически и юридически лица, чийто произход на средства се проследява от постоянен тричленен състав на Съвета на Настоятелството.
Проектната програма „Подготовка по НВО/ ДЗИ – БЕЛ за 7./12. клас“ е първата некомерсиална програма в България за учене чрез клубна общност.
27.02.2023, София
Актуализирано съдържание към 05.07.2023, допълнено на 18.07.2023
* Интернет сайтът thelong60s.org е наречен на едноименните стипендии на проекта The Long Sixties. Те са с посвещение на Клубовете John & Jane и на наши член-експерти към учителите им, чийто опит е изглеждал някога и така:
Тогава един учебник по биология изхвърча през прозореца, но не хвърлен от нас, а от учителя ни.